Airsoft Nedir?

Ara 4, 2022 | Blog

Airsoft Nedir?

Airsoft, açık oyun alanlarında ya da kapalı yani indoor oyun alanlarında oynanan askeri simulasyon ve strateji oyunudur. Aynı zamanda birçok alışveriş merkezinde hedeflere tüfekler ile atış yapabileceğiniz Airsoft poligonları bulunmaktadır. Öncüsü diyebileceğimiz Paintball gibi Airsoft da pek çok gencin ve orta yaş kesiminin ilgisini çekiyor. Takım oyunu olmaları, dikkat gerektiren aksiyonlar içermeleri, stratejik ve kurgusal yetenekler istemeleri gibi sebepler ile spor kategorisinde değerlendiriliyorlar. Oyun esnasında kullanılan silahlar ve diğer ekipmanlar tedarikçiler tarafından oldukça geniş bir yelpazede sporcuların beğenisine sunuluyor. Kask, kamuflaj, yelek gibi koruyucu kıyafetler ve uyulması zorunlu kurallar sayesinde üst seviyede güvenlik sağlanıyor. Heyecan ve aksiyon arayan, takım oyunu hazzı ve zafer yaşamak isteyenler için Airsoft son derece güzel bir aktivite ve spor olarak karşımıza çıkıyor.

 

Airsoft Nasıl Oynanır?

Askeri bir simülasyon, çatışma ve strateji oyunu olan airsoft, genelde bir senaryo oluşturularak veya ele geçirilmesi gereken belirli hedeflere yönelik oynanır. İki ya da daha çok takım oluşturularak ve genellikle çok sayıda oyuncu ile oynanır. Her takım için bir kaptan ve bir yardımcı kaptan seçilir. Oyun alanı çalışanları veya seçilen oyuncular hakemlik yapar. Oyunun senaryosunu ve kurallarını ise hakemler veya takımlar belirler.

Özel olarak seçilmiş poligonlarda oynanabileceği gibi, gerçek bir çatışma atmosferi yaşatabilecek açık alanlarda veya harabelerde de oynanır. Oyun alanında güvenli bölge olarak adlandırılan bir bölge belirlenir. Oyundan çıkarılan ya da vurulan oyuncular ve izleyiciler bu bölgede durur. Ayrıca bu bölge, taktik belirlemek, mühimmat ve ekipmanları kontrol etmek için de kullanılır.

 

Airsoft Kuralları Neler?

 • Oyun hakemlerin komutuyla başlar ve biter; oyun boyunca senaryonun ve önceden belirlenen kuralların dışına çıkılamaz.
 • Her oyuncunun koruyucu gözlük takması zorunludur.
 • Airsoft silahlarını oyuncular dışında herhangi bir canlıya doğrultmak ve oyun alanı dışında kullanmak yasaktır.
 • Oyunda kör atış yapmak yasaktır; hedefi görerek ve beş metreden yakın olmayacak şekilde atış yapılması gerekir.
 • Oyun esnasında küfür, hakaret, argo kullanmak yasaktır. Kurala uymayan oyuncu çıkarılır ve daha sonra da oyuna girme hakkını kaybeder.
 • Oyun esnasında oyun alanından çıkılamaz, oyunu terk eden oyuncu yeniden oyuna alınmaz.
 • Oyun esnasında oyuncular haricinde alana giren olursa oyun durdurulur ve yabancı kişi oyun alanından çıkarıldıktan sonra oyun devam eder.

 

Airsoft ve Paintball Arasındaki Benzerlikler ve Farklar Nelerdir?

Bu iki oyun, temel ekipmanlarının silah olması, oyun oynama tarzları, koruyucu ekipmanları, açık havada ya da poligonlarda oynanmaları ve takım oyunu olmaları açılarından birbirine benzer. İkisinde de oyuncular özel silahlar kullanır. Ancak silah kelimesi yerine paintball için marker veya işaretleyici, airsoft için ise replika, AEG veya tüfek gibi terimler kullanılır. Oyuncular ayrıca koruyucu kıyafetler giymek zorundadır. Gözlük bunlardan en önemlisidir. Oyunun kurallarına uyulmaması ve gerekli güvenlik önlemleri alınmaması durumunda her iki oyunda da oyuncu diskalifiye olabilir.

Aralarındaki farklardan bazıları ise şunlardır:

 • Airsoft’da kullanılan silahların özellikleri Paintball silahlarına nazaran gerçek silaha daha yakındır, hatta bazen ayırt dahi edilmez. Airsoft için geri tepmeli, şarj edilebilir, susturuculu ve buna benzer gerçek silah özellikleri içeren tüfek ve tabancalar kullanılır.
 • Airsoft oyununda plastik boncuk mermi kullanılır ve kısaca BB denir. Paintball da ise çarpınca kırılan boya topları kullanılır. Airsoft oyununu poligonda oynanıyorsa, plastik merminin duvardan sekerek vücudun açık kısımlarına gelme ve yaralanma riskine dikkat edilmesi gerekir.
 • Kurallar açısından da bu iki oyun birbirinden farklıdır. Airsoft katı kurallar içermez, oyunculara serbest alanlar bırakır. İnisiyatif almak istiyorsanız, kuralları sevmiyorsanız Airsoft sizin için doğru seçim. Paintball’un ise kurgusu ve stratejisi kurallarla belirlenmiştir, oynarken saha içerisinde daha fazla kurala uymanız gerekir.
 • Kuralların beraberinde güvenliği de arttırdığını unutmamalısınız. Paintball’un güvenlik ile bağlantılı daha çok kural içermesi, oynarken kendini daha güvende hissetmenizi sağlayabilir. Güvenlik kurallarının az olması size daha çok motivasyon ve heyecan veriyorsa, yüksek adrenalini seviyorsanız Airsoft oyununu tercih edebilirsiniz.
 • İki oyun arasında göze çarpan bir farklılık da yaş sınırı olsa gerek. Airsoft’un güvenlik hassasiyeti sebebiyle 18 yaş sınırı var. Paintball ise yediden yetmişe her yaşta oynanabilen bir oyun.
 • Airsoft, paintballun aksine bir tesise ihtiyaç duymaz. Oyuncuların tek ihtiyacı olan şey bir airsoft tüfeği, pil, Airsoft BB ve güvenlik ekipmanları. Paintballda ise bir tesis olması çoğu zaman zorunludur. Paintball sahasının türüne göre Yüksek Basınçlı hava dolum sistemi, boyatopu paintball temini, güvenlik fileleri vb olmadan paintball oynamak çoğu zaman mümkün olmaz.
 • Paintball federatif bir yapıya sahiptir. İlk zamanlarda Avcılık ve Atıcılık Federasyonu altında bulunan Paintball daha sonralarda Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu’na bağlanmıştır. Günümüzde bu federasyon çatısı altında bulunan paintball turnuvalarında MHK hakemleri görev almaktadır.
 • Uluslararası turnuvalar ve milli takımlar düzeyinde rekabet olan paintball’un bir türü olan XBall, paintballun yarışma için olan spor dalıdır. Airsoft’da ise bir işaretleme olmadığında resmi organizasyonlar yapmak mümkün değildir. Airsoftun spor türü olan Speedsoft veya Speedqb Xball’a benzer bir oyundur.
 • Uluslararası katılım olan Airsoft organizasyonlarında çok büyük kitleler karşı karşıya gelebilir. Genelde bir senaryo ve belirli hedeflere yönelik olarak yapılan bu askeri simülasyonlarda, zırhlı personel taşıyıcılar, askeri kamyonetler, tanklar ve yasal olarak ulaşılabiliecek bütün savaş ekipmanları oyuncuların maksimum keyif alabileceği bir deneyim yaratmak adına kullanılır.
 • Birçok ülkede ülkemizdeki gibi airsoft takımların birbirleri arasında organize olması veya ticari işletmelerin yaptığı organizasyonlar ile sürdürülür.

 

Armorion AEG Tüfekleri ve Ekipmanları

AEG (Automatic Electric Gun – Elektrikli Otomatik Silah) tüfeklerinin gerçekçi yapıları ve yarattıkları geri tepme hissi ile oyun esnasında heyecanı zirvede yaşamanız mümkün. Gelişmiş modelleri ses yalıtıcı özellikleri sayesinde tok bir ses çıkarırlar. Özel tasarımları ile daha hafif ve daha etkili menzile sahiplerdir. AEG tüfek üreticilerinden belli başlıları Specna Arms, G&G, Bolt, Ares, APS, EMG olarak sayılabilir. Yüksek kaliteli plastik, çelik, polimer gibi malzemelerden üretilirler. Standart olarak replika, şarjör ve kullanım kılavuzu içeren tüfek setleri, modeline göre temizleme çubuğu, yedek sigorta seti, mekanik nişangah gibi tamamlayıcı ürünler de içeriyor. Airsoft tabancalarının ise kabzası ve iskeleti plastikten, şarjörü metalden üretilir. Gerçek ateşli silah gibi sürgüyü geri çekip ateş ederken, gerçekçiliği arttıran geri tepme sistemi ile oyun anını başka bir boyuta taşıyabilirsiniz. Armorion.com‘da birbirinden farklı modelde ve özellikte onlarca AEG tüfek ve tabanca çeşidi bulabilirsiniz. Ayrıca çok geniş bir yelpazede yüzlerce diğer Airsoft ve Paintball ekipman ve yedek parçalarını da gözden geçirmeyi unutmayın.

 

Armorion.com

Kuralına Göre Oyna

Sepetim
Sepetiniz şu anda boş

Henüz bir ürün eklemediniz...