Paintball Sahası Kurulumu: Gerekli Malzemeler ve Ekipmanlar

Mar 31, 2023 | Blog

 

 

Paintball Sahası Kurulumu, Paintball Sahası Kurulumu İçin Gerekli Malzemeler ve Ekipmanlar

Selamlar paintball severler! Bu yazımızda sizlere bir paintball sahasının nasıl kurulacağı hakkında bilgi vermek istiyoruz. Öncelikle, paintball sahası kurulumunda hangi malzemeler gerekli, ilk olarak bunlardan başlayalım.

Paintball sahasından söz edildiğinde, akla ilk olarak paintball silahları (marker) gelir. Bu silahlar, paintball işaretleyicileri olarak da adlandırılır. Paintball işletmeniz için kiraladığınız veya sahip olduğunuz alan içerisinde paintball oyun alanı olarak ayırdığınız bölümün veya arazinin kapasitesine göre kaç kişi oynatacağınızı belirlemeniz, ne kadar paintball silahına ihtiyacınız olacağını öngörmenizi sağlayacaktır. Paintball silahları, karbondioksit gazı ve yüksek basınçlı hava ile çalışır.

Ayrıca, paintball sahasında kıyafet ve koruma ekipmanları da önemlidir. Her oyuncuya koruyucu gözlük ve arazi koşullarına uygun giyinmeleri önerilir.

 

Paintball Silahları Hangi Özellikler Göz Önünde Bulundurularak Seçilmelidir?

Paintball silahı yedek parçası kolay bulunabilir olmalıdır ve aynı zamanda bu paintball silahları herhangi bir bakıma ihtiyaç duymadan uzun süre sorun çıkarmadan çalışabiliyor olmalıdır. Satışını yaptığımız ve ana distribütörü olduğumuz ürünler arasında Tippmann Paintball Silahları, Valken Paintball silahları gibi pazarda uzun yıllar boyunca kendini kanıtlamış ürünler bulunmaktadır. En bilinen paintball silahı Tippmann 98 Custom paintball işaretleyicisidir ve yedek parçası kolay bulunan bir üründür. Tippmann markası, paintball endüstrisinde uzun yıllar boyunca adını silinemeyecek noktalara taşımıştır ve dünyanın en çok tercih edilen paintball işaretleyicisi olarak bilinir.

Bir diğer bahsedilmesi gereken marka ise Valken Paintball silahlarıdır. Paintball ve Airsoft endüstrisinde, Tippmann gibi Valkende çok sağlam bir yer edinmiştir. Yenilikçi tasarımı olan paintball işaretleyicileri ile Valken Paintball markası, Tippmann Custom 98 ile birçok iç parçayı paylaşmakta ve iç tasarımlarının %99’u benzerdir. Bu nedenle, paintball sahası kurulumu yaparken paintball silahı seçiminde Valken Paintball, değerlendirilmesi gereken bir  markadır.

Oynatmayı düşündüğünüz kişi sayısı kadar satın alacağınız paintball silahları ve aksamları yanında birkaç adet ekstra işaretleyiciyi de yedek olarak bulundurmak, oyun esnasında bir silahta oluşabilecek arıza esnasında silahı arızalanan oyuncuyu oyundan düşürmemenizi sağlayacaktır.

 

Paintball Silahı Aksamları Nelerdir?

Paintball loader, şarjöre doldurduğumuz boya toplarını içerisine doldurduğumuz şarjör olarak da bilinen elektronik bir parçadır. Elektronik olarak boya toplarını silaha ittiren ürünler de piyasada bulunsa da paintball sahalarında kullanım için önerdiğimiz paintball loader yerçekimi ile paintball boya toplarını silahın içerisine yükleyen parçadır. Plastikten yapılmış takribi böbrek şeklinde olan bu parça, boya topları bitince tekrar doldurularak oyuna devam etmek için kullanılır.

Ayrıca, paintball silahlarının çalışması için gerekli olan bir diğer parça ise çoğu zaman alüminyum veya karbondan üretilmiş olan yüksek basınç tüpleridir. Bu tüpler içerisinde barındırdıkları Co2 yani karbondioksit ile veya yüksek basınçlı kuru hava ile paintball silahlarına paintball boya toplarını ateşlemeleri için gerekli olan gücü sağlar. Co2 ve kuru hava tüpleri, malzemesi ve kalınlığı aynı zamanda valf veya regülatörleri ile de farklılık göstermektedir. Paintball HPA yani yüksek basınç hava tüpleri birçok farklı boyutta satılır. Test basıncı minimum 300 BAR olan bu tüpler malzemesine göre 5 veya 10 yıl periyodik aralıklarda belirli testlere girmeleri gerekmektedir.

 

Paintball Tüpleri Nasıl Doldurulur?

Paintball HPA hava tüpleri olan bir paintball sahasında, minimum 280-300 BAR yüksek basınç hava kompresörü olması gerekir. Bu kompresör, ihtiyacınıza göre 1 veya daha fazla 40L veya 50L yüksek basınç tüplere uygun hortumlar ve bağlantı aparatları ile monte edilir. Sonrasında, bu büyük tüplerde depolanan hava, paintball silahlarına takılı veya takılacak olan küçük tüplere yine yüksek basınca dayanıklı bir dolum istasyonu ile aktarılır.

HPA sistemi biraz meşakatli ve masraflı bir sistem olsa da, paintball silahlarının ömrünü uzatır, uzun vadede işletme maliyetlerini düşürür ve aynı zamanda paintball tesisinizde kendi ekipmanı olan oyuncuların oynamasını sağlar. Bir diğer avantajı ise, yeterli alanınız varsa, burada uluslararası ve milli bir spor dalı olan XBALL turnuvaları düzenleyebilirsiniz. Paintball sahanızda daha düşük kurulum maliyetli bir sistem olan Co2 karbondioksit gazını kullanarak, işletmenizin kurulum maliyetini düşürebilirsiniz. Hazır gaz tüplerini gaz tedarikçilerinden sipariş ederek, bir paintball Co2 dolum istasyonu ile paintball silahlarındaki tüplere aktarabilirsiniz.

 

Paintball Maske Seçimi

Paintball maskesi denildiğinde akla ilk olarak buğu gelir. Paintball maskeleri yapıları sayesinde yüzü korur, fakat maskenin ardında kalan sıcak hava buğu oluşturur. Bu durumun önüne geçmek için, termal lensli paintball maskeleri tercih edilmelidir. Bu maskelerin cam kısmı arasında boşluk olan iki şeffaf katmandan oluşur. Dış katman paintball boyatoplarından koruma görevini yürütürken, 2. yani iç katman özel dış kaplaması sayesinde nem tutmaz. Termal maskeler buğu yapmaz mı? Tabi ki yapar ancak burada paintball maskesini kullanan kişiden kişiye göre çok büyük bir fark vardır. Her insanın terleme ve nefes alıp veriş metobolizması farklı olduğu için çok terleyen bir paintball oyuncusu için termal paintball maskesi buğu yapabilir. Bunun önüne geçmek için, paintball maçlarından sonra temizlik esnasında iç katmanın sadece fiber bezler ile temizlenmesi gerekir. Bu uygulama paintball maskenizin ve iç kaplamasının ömrünü uzatır.

Bu saydıklarımıza ek olarak paintball kamuflaj tulumları da ekstra olarak her zaman hazır olarak fazladan elimizde olması gereken malzemelerdendir. Peş peşe gelen müşteri gruplarına hizmet verebilmek adına her zaman hazır temizlenmiş paintball tulum veya alt üst ayrı olarak bulunmalıdır. Paintball tulumlarını müşterilerin rahat edebilmeleri ve hızlı hizmet alabilmeleri için beden olarak ayrı ve belirlenmiş olmaları gerekmektedir. Bu tulumları yıkamak ve kurutabilmek adına çamaşır makinası yanında kurutma makinası veya kurutma sistemi kurulmuş olması paintball sahasını çalıştırmayı kolaylaştıracaktır. Bu iş yükünden kurtulmak ve standart hizmet verebilmek adına çamaşırhaneler ile anlaşıp müşterilerinize çok daha iyi bir servis sağlayabilirsiniz. Tulumlara ek olarak koruyucu paintball yeleği ve eldiven vermeniz işletmenizi daha meşgul hale getirebilir.

 

Paintball Oyun Alanı Güvenliği Nasıl Sağlanır? Güvenli Bir Paintball Alanı Oluşturmak.

İşletme arazinizde paintball oyun alanı olarak kullanacağınız alan tamamen standartlara uygun bir paintball güvenlik filesi ile çevrilmiş olmalıdır. Bu konu ile ilgili nizamlar dünya çapında standart bir şekilde belirlenmiş ülkemizde de denetlenmektedir. Paintball güvenlik filesinin yüksekliği minimum 4m olmalıdır.

Biz armorion.com olarak, 6 veya 9 delikli paintball güvenlik filesini 4.20m x 100m veya 200m olarak satışını yapmaktayız.

 

Paintball Oyun Alanı Siperleri Nasıl Yapılır?

Paintball siperleri, şişme balonlardan veya daha gerçekçi malzemeler kullanılarak yapılır. Örneğin, OSB’lerden duvarlar ve siperler yapabilirsiniz. Bu siperleri yaparken oyun alanının el verdiği şekilde paintball sahanızı şekillendirebilirsiniz. Siperler paintball oyuncularına zarar vermeyecek şekilde inşa edilirken, oyunun akışı ve senaryolar göz önünde bulundurularak bir siper dizilimi uygulanmalıdır.

 

Paintball Sahasında Ne Gibi İmkanlar Bulunmalıdır?

Paintball sahalarına gelen müşteri grupları genelde 8 ila 30 kişi arasında değişmektedir. Bu tip geniş grupları ağırlamak için mutlaka soğuk sıcak içecek satışına imkan veren bir alanın ve aynı zamanda paintball oyucularının oturup dinlenebileceği bir bölümün olması soğuk sıcak içecek satışı yaparak paintball sahanıza ek gelir kazandırır. Bunun yanında basit yiyecekler ve paketli ürünler sağlayabiliyor olmak müşterilerinizin paintball sahası seçiminde sizi ön plana çıkarmasını sağlayabilir. Paintball sporunun boya içeren bir spor olduğu için, müşterilerinizin oyundan sonra ellerini yıkamak isteyecekleri bir lavabo gereklidir. Box, ice hockey ve street fighter gibi makineleri işletmenize koymanız da size ek gelir sağlayacaktır. Bunun yanında paintball rezervasyon saatini bekleyen müşterilerinizin oturacağı bir alan veya çardak olması hatta bu bekleme alanının içeride sürmekte olan oyunu izlemesi işletme için önemlidir.

 

Paintball Sahası Nereye Kurulur ve Paintball Sahası Kurarken Nasıl Bir Alan Seçilmelidir?

Paintball oyunu genelde düz bir zeminde oynanır. Bu nedenle, paintball sahanızı düz bir zemine kurmanız sizin ve müşterilerinizi oyun esnasında daha az yorulmasını sağlayacaktır. Kışın çamur olmayacak yazın ise güneşi kesecek ağaçların olduğu bir alanı seçmeniz paintball sahası kurulumunda en uygun seçim olacaktır. Paintball oyun alanınızı veya parkurunuzu kurarken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise, otopark alanı ve toplu taşıma ile ulaşım imkanlarıdır. Toplu taşıma ile ulaşılabilen sahalar her zaman daha çok tercih edilir. Paintball sahanızı kuracağınız alanı seçtikten sonra belediyeye giderek arazinizin uygunluk durumunu kontrol etmeyi unutmayınız.

Armorion.com
Kuralına Göre Oyna

Sepetim
Sepetiniz şu anda boş

Henüz bir ürün eklemediniz...